2010-09-21

China glaze Vintage vixen collection swatches

Hi!
Recently I won Allyoudesire's giveaway and the price was fabulous - set of six polishes from ChG Vintage vixen collection for fall '10. I'm absolutely thrilled so let's check out the swatches :)


Ahoj,
nedávno jsem vyhrála giveaway u Allyoudesire a cena byla opravdu skvostná - set 6 laků z kolekce ChG Vintage vixen pro letošní podzim. Jsem naprosto nadšená, tak se pojďme podívat na obrázky :)


All pictures are taken in natural light, two coats, no base or topcoat.
Classic camel
The hottest trend of this fall is everywhere - clothes, shoes, handbags and you can even paint your nails in camel shade. There's really pretty gold shimmer. Sorry for the quality - the polish came to me leaking a bit so I need to use thinner...
I think this color is definitely not for everyone and it might not match your skintone. But I like it.


Největší trend této sezóny je všude, na hadrech, botách, kabelkách a můžete si s velbloudem nalakovat i nehtíky. Má v sobě hezoučké zlaté třpytečky. Pardon za zhoršenou kvalitu lakování, došel mi trošku nedovřený, tak z něj mírně teklo a je hustší. Myslím, že tato barva se určitě nebude líbit každýmu, a nemusí vám na rukách slušet. Ale mě se líbí :)Goin' my way?
Definitely the biggest surprise for me. I don't like brown polishes, I would never buy it. This is very shiny bronze-brown with a lot of shimmer. And I like it and I plan to wear it! You can see some brush strokes on the picture but IRL it's not that serious and shades like this just do it.

Určitě pro mě největší překvapení kolekce. Nemám ráda hnědé laky a asi bych si ani nikdy žádnej nekoupila. Toto je velmi lesklá bronzově hnědá se třpytem. A mě se líbí a hodlám ten lak nosit! Na obrázku můžete vidět pár tahů štětcem, ale není to tak vážný ve skutečnosti a navíc tyto typy laků to zkrátka dělaj.Riveter rouge
In a bottle is seems pretty boring. Another red with silver glitter. But I love it on the nails, it is really pretty cranberry color.Definitely great for fall manicure!

V lahvičce vypadá docela nudně - zíííív, další třpytivá červená. Ale na nehtech se mi moc líbí, je to nádherná brusinková barvička, super na podzimní manikúru!First class ticket
I love the tiny blue microglitter in it, it gives this color some juice. Obviously my camera does not cooperate with certain colors, it is a cold blue undertoned purple but not such blue as it is on this picture.

Miluju ty malinkatý modrý třpytečky v něm, dávají laku šťávu! Můj foťák ale evidentně s určitýma barvama nekamarádí, je to sice fialová s modrými podtóny, ale míň modrá než na fotce.
Midnight mission
What can I tell? It is prettier than I thought first, maybe I can consider it as a nearly-night-sky nail polish (and you guys know about my night sky polishes obsession, right?) It is a bit darker and looks better IRL.

Co bych k tomuto asi řekla? Je hezčí, něž jsem si prvně myslela, zařazuju ho do skoronočněoblohové škatulky. (a vy víte o mojí posedlosti nočněoblohovejma láčkama že?) Ve skutečnosti je o kapku tmavší a hezčejší.Emerald fitzgerald
Dark green, really shiny and nice. I think I will wear it for some friday night out. Somehow I ran out of meaningful sentences so just enjoy the picture :)

Velmi lesklá tmavě zelená. Myslím, že se skvěle bude hodit někam na páteční kalbu s vhodně doplněným outfitem. A nějak my došly smysluplné myšlenky, který bych k tomu řekla, tak mrkejte na obrázek :)
Summary: All nail polishes from this collection are very opaque even in one coat, easy to work with and really shiny! I love them.

Na závěr: Všechny laky z tohoto setu jsou moc dobře krycí dokonce i v jedné vrstvě, krásně se s nimi pracuje a jsou úžasně lesklý. Fakt se mi líbí!
8 comments:

 1. I looove Emerald Fitzgerald, but can't buy anymore polishes O_o'''... thanks for following!

  ReplyDelete
 2. Teda, ten velbloudí mi přijde docela použitelnej. Ba co víc, asi se mi líbí nejvíc! Ten druhej mi připomíná Espresso, což je jedině plus :-)

  ReplyDelete
 3. Sakra, toho vemblouda si už konečně musím pořídit :D

  ReplyDelete
 4. Jj, já se na něj těšila nejvíc a je nositelnej a hezkej :)

  ReplyDelete
 5. Nanokeratin locks onto the hair, forming a fine, smooth
  coat of keratin. As far as medical treatment is concerned, it's often suggested to consult your doctor before any further proceeding. Soon after this, use curl lotion all more than your hair, and make use of mousse and squeeze this in your hair to that your curls seem flawless.

  Stop by my webpage hair products

  ReplyDelete
 6. With over 30 years of specialisation in seamless flooring, Flawless Flooring has
  managed to satisfy the different and unique requirements
  of every customer. If a hairline crack in concrete has turned into a large crack, it will need to be cleaned out before the patching and repairing process.
  Read your warranty carefully, and you'll see that it probably doesn't cover walls with efflorescence.

  ReplyDelete
 7. This can be flight simulator version FS2002,
  FS2004 or the latest version of Flight Simulator, FSX.
  Solution Options: It was decided to use a web services simulator to simulate the exact functions
  of a web services backend. You must, however, practice auto-rotations at the flying field with the help
  of an instructor. Still, within each of these types of simulation games, certain
  games tend to rise to the top. Just attach a Joystick and pedals, and you could
  have a real experience of flying a plane.

  ReplyDelete

Related Posts with Thumbnails