2010-10-21

Chanel Cosmic Violine

Hi! 
I bought this polish mainly because I was too curious! The swatches I found were soo different - it seemed violet, brown, reddish....
The microglitter in it is awesome - as you can see on the bottle detail. What a shame that on the nail the glitter is just red/fuchsia in deep chocolate brown base. Maybe you know that I don't like brown polishes but I like this one. It reminds me the brown version of BB couture Napa valley red. Application is ok, this is three coats - but two are enough I just added one more coat to cover some chipping -I was wearing it a few days. It is also awesome to put just one coat over dark color - Maybe i'll show you next time :-)


Přiznám se, že tento lak jsem si koupila hlavně ze zvědavosti. Swatche se velmi různily - někde byl do fialova, jinde hnědý, jinde dočervena.
Ten třpyt je úžasnej - ale v lahvičce. Na nehet doputují jen ty třpytky do červeno-fuchsiova, jaká škoda! Základová barva je pěkná tmavě čokoládová - možná víte, že nemusím hnědý laky, ale tento se mi líbí. připomíná mi hnědou verzi BB couture Napa valley red. Nanáší se bez problémů, toto jsou 3 vrstvy, ale stačí dvě. já tu třetí přidala kvůli opravám, už jsem pár dní na sobě lak měla. Hezky taky vypadá jedna vrstva přes tmavej lak - a to vám ukážu někdy příště :)¨6 comments:

  1. Hmm.. já tento lak vidím poprvé a moc moc se mi na tobě líbí.

    ReplyDelete
  2. Tuhle bych si asi nevybrala...každopádně docela originální barva..

    ReplyDelete

Related Posts with Thumbnails